29 мар. 2017 г.

Чого саме не вистачає в Селидовому для комплексного підходу до підвищення енергоефективністі?

Енергоефективність в наш час – це показник, яким послуговуються у своєму житті люди нового світогляду. Вони усвідомлюють минущість індустріальної епохи з використанням вичерпних природних ресурсів та потребу у впровадженні новітніх технологій отримання енергії, способів її ефективного використання. В Україні порівняно недавно починають впроваджуватися деякі з практик ефективного використання різних видів енергії, які давно вже реалізовуються в країнах Заходу. Для цього, зокрема, на місцевих рівнях впроваджуються міжнародні програми з енергоефективності, встановлюється контакти та обмін досвідом з іншими містами Європи, відбувається підтримка програм з енергоефективності міжнародними фондами. Крім того, існують також місцеві та державні програми з енергозбереження. Активісти руху «Сильні громади» проаналізували, які інструменти використовує місцева влада для підвищення ефективності споживання тепла й електроенергії в Селидовому. За розробленою нами методологією оцінка ефективності дій місцевої влади проводилась за 11-бальною шкалою за 13 параметрами. Селидове отримало 2,75 балів. Детальніше параметри та критерії оцінювання можна глянути тут.

Вкрай неефективне використання енергоресурсів, так само, як і неефективне споживання тепла і електроенергії, – це важка хвороба, що може перетворитися на смертельну загрозу національній безпеці України. Позаторік нам вдалося позбутися залежності від закупівель російського газу. Проте останні події, пов’язані з блокуванням руху поїздів, що везуть вугілля з непідконтрольної території, показали, що наша енергетика досі залишається критично залежною від поставок вугілля. Стратегічним викликом для України є позбутись цієї залежності шляхом переходу від екстенсивного використання енергії до інтенсивного. Іншими словами, шляхом підвищення енергоефективності. Не буде перебільшенням сказати, що вирішення цієї проблеми є ключовим для зміцнення національної безпеки. Без її вирішення неможливо також побудувати сучасну економіку та увійти в коло багатих розвинених країн. Хіба може стати заможною держава, яка надає своїм бідним громадянам субсидії для обігріву вулиці?

Описану проблему має вирішувати не тільки уряд, а й місцева влада. Саме вона, у співпраці з територіальними громадами, повинна проявити ініціативу і розпочати заходи, спрямовані на економію та підвищення ефективності використання електричної енергії й тепла. Тим більше, що для цього не треба «винаходити велосипед», а можна скористатись досвідом тих міст і громад, які вже кілька років йдуть цим шляхом. У 2008 році Європейська Комісія започаткувала так звану Угоду мерів. Мета угоди – «заохочення й підтримка зусиль, яких докладають місцеві органи влади у сферах розробки й реалізації політики сталого енергетичного розвитку». Проте, Селидівська міська рада досі не виявила такої ініціативи. Відповідно має 0 балів. У відповідь на нашу пропозицію підписати Угоду мерів, міська рада повідомила, що при наданні проекту такої угоди, його буде розглянуто та підписано. Тепер, на наш погляд, справа залишається за депутатським корпусом або ж активними небайдужими громадянами, що проявлять ініціативу та подадуть проект. Підписання Угоди мерів керівниками органів місцевої влади України може стати першим кроком на шляху до зазначеної стратегічної мети.

Також члени територіальної громади мають можливість ініціювати приєднання до створеної в 2007 році Асоціації енергоефективних міст України, що наразі об`єднує понад 70 міст. Серед пріоритетних напрямків діяльності Асоціації є допомога у впровадженні сучасних технічних і фінансових підходів, спрямованих на підвищення енергоощадності, енергоефективності та енергетичної безпеки. Одним з лідерів у впровадженні політики енергоефективності та енергозбереження в Україні вважають місто Рівне. Отже, держслужбовці та активісти з міст, що приєднуються до Асоціації, мають можливість використовувати вже накопичений досвід. Досвіду членства в цій асоціації Селидове також поки що немає (0 балів). Міська рада, як і випадку з Угодою мерів, повідомила, що за наявності ініціативи вступу до Асоціації, це питання буде розглянуто на засіданні міської ради.

Також координатори руху «Сильні громади» звернулися із запитом до Селидівської міської ради та попросили надати інформацію щодо наступних питань, які є ключовими в розробці політики з енергозбереження.

Ми попросили надати інформацію про місцеву програму енергетичного розвитку, що є стратегією розвитку енергоефективності міста. Стратегія – це кількарічне планування. Виявилось, що окремої програми Селидівською міською радою не затверджено (0 балів). Однак у Програмі економічного та соціального розвитку на рік є пункт 3.3. Енергозбереження та енергоефективність (Фото 1).

Фото 1. Розділ Програми економічного та соціального розвитку на 2017 рік

Прикладом впровадження програми енергетичного розвитку є м. Бахмут.

Нас цікавила наявність плану енергоефективності. Це документ, який визначає порядок дій місцевої влади з впровадження енергоощадних технологій. Ухвалюється міською радою. Отже, як і в попередньому випадку, в Селидовому окремого плану енергоефективності не розроблено (0 балів). Проте, в додатках до Програми економічного та соціального розвитку на рік, є розділ «Заходи по розділу Програми «Енергозабезпечення та енергоефективності» (Фото 2).

Фото 2. Розділ Заходів до Програми економічного та соціального розвитку

Гарним прикладом міського плану енергоефективності є Муніципальний енергетичний план Краматорська.

Ми затребували документи, які б підтверджували запровадження системи енергомоніторингу у закладах комунальної власності. Такої інформації міська рада не надала (0 балів). Проте зазначила, що після проведення енергомоніторингу складено 9 проектно-кошторисних документацій по закладах комунальної власності. В свою чергу, пізніше у пропозиціях, що ми надіслали міській раді, зазначалось також про систему енергомоніторингу. Багато міст України впроваджують автоматизовані електронні системи енергомоніторингу. Прикладами цього є міста Івано-Франківськ, Лубни, Славута, міста Дніпропетровщини. Енергомоніторинг – це ще один інструмент, який дозволяє, не відмовляючись від комфорту, підтримувати енергоспоживання на економічному рівні за допомогою контролю споживання енергоносіїв. Механізм енергомоніторингу заснований на постійній реєстрації енергоспоживання і вимірі температури повітря. Такі системи дозволяють створити інформаційну базу для проведення енергоощадних заходів у лікарнях, школах та дитячих садочках міста, аби відстежувати досягнення запланованих показників енергоефективності, аналізувати динаміку і структуру споживання енергоресурсів, швидко реагувати на несправності в системі тепло- і газопостачання, оперативно управляти обсягами енергоспоживання, а також формувати якісну базу даних для впровадження сучасних методів енергоменеджменту. У відповіді Селидівської міської ради зазначили, що «при термомодернізації будівель обов’язково проводиться енергомоніторинг, за підсумками якого готується проектне рішення щодо реалізації цих заходів. Ці рішення готуються на кожну будівлю окремо, а не взагалі». На наш погляд, дуже добре те, що міська рада провадить заходи з термомодернізації будівель, попередньо проводячи оцінку їх енергоефективності. Проте, як бачимо з досвіду інших міст енергомоніторинг також передбачає постійний контроль енерговитрат із залученням спеціального ПО та автоматизованих систем.

Сьогодні вже близько 60 міст в Україні мають у виконавчих органах міських рад такого спеціаліста. Якраз енергоменеджери планують і впроваджують у містах стратегічні проекти енергоефективності. Такої посади в Селидовому не виявилось (0 балів). Міська рада обґрунтовує недоцільністю впровадження посади енергоменеджера, зазначаючи, що при необхідності розробки проектів з енергозбереження, залучаються відповідні фахівці зі сторони.

Наступним параметром нашого дослідження є залучення мешканців до енергоощадних технологій. Як повідомила у відповіді на запит Селидівська міська рада, до програми соціально-економічного розвитку в 2016 році включено 100 тис. грн для відшкодування відсотків за кредитами для реалізації державної програми енергоефективності (підтримка кредитної програми «Ощадний дім»). Програма передбачає часткове погашення кредиту як з державного так і місцевого бюджетів, який бере ОСББ для втілення заходів з утеплення будинків, встановлення приладів обліку споживання енергоресурсів. Як зазначив, звітуючи за 2016 рік, міський голова Селидового, протягом минулого року 14 ОСББ взяли кредити в «Ощадбанку» на суму 469,5 тис. грн, міська рада погасила відсотки за користування кредитами в розмірі 44,8 тис. грн. Ці заходи будуть продовжені в 2017 році.

Ще одним із заходів, що має сприяти заохоченню жителів міста до підвищення енергоефективності будинків, є фінансова підтримка утворених ОСББ у Селидовому. Це програма дольової участі в капітальному ремонті багатоквартирних будинків у розмірі 50% від вартості ремонту. У звіті міського голови зазначається, що минулого року в 14-ти багатоквартирних будинках здійснили капітальний ремонт, на що міський бюджет виділив 117,8 тис. грн.

Також варто навести приклади заходів з енергозбереження, що свідчать скоріше про інтенсивний спосіб використання енергоресурсів в Селидовому (використано дані офіційного сайту міської ради).

Так, у лютому 2016 року м. Селидове захистило пріоритетні інвестиційні пропозиції перед Донецькою облдержадміністрацією. До пропозицій включили інвестиційні проекти на суму 65,8 млн грн. Основними напрямками були тепломодернізація будівель культури, спорту, капітальні ремонти і реконструкція об’єктів центрального опалення, водопостачання, водовідведення, вуличного освітлення, дорожнього господарства. В результаті в області затвердили фінансування 13-ти об’єктів на загальну суму 50 млн грн. Наприкінці 2016 року розпочата реконструкція одного з таких об’єктів – котельні №13 м. загальною кошторисною вартістю 7,2 млн грн (кошти обласного бюджету). Проект передбачає закриття котельні «Центральна» з перепідключенням споживачів до котельних №13 і №7. В результаті чого, в котельні №13 додатково встановили два сучасних енергоефективних котли типу КСВ-2.5 мВт та прокладуть понад 600 метрів тепломереж. Ці заходи дозволять заощадити понад 560 тис. м3 природного газу на рік та покращити якість послуг з теплопостачання.

У 2015 році за рахунок коштів місцевого бюджету (154,1 тис. грн) в Селидовому розробили проект будівництва блокової вугільної міні-котельні в амбулаторії №4 м. Гірник. Цей інвестиційний проект планують реалізувати у 2017 році за рахунок коштів Європейського інвестиційного банку (І транш 2,7 млн грн). Котельна установка складається з 2 опалювальних твердопаливних водонагрівальних котлів, номінальною тепловою потужністю 200 кВт кожний. Встановлення системи безпосередньо біля закладу дозволить звести втрати тепла до мінімуму, зекономити на підведенні труб.

Також 2017 року міські ради планують розробити схему оптимізації системи теплопостачання в містах Селидове і Українськ. Своєю чергою, обласне КП «Донецьктеплокомуненерго» має завдання реконструювати теплові мережі міст Селидове і Українськ з впровадженням труб в ППУ ізоляції та капітально відремонтувати будівлі котельних на загальну суму 17,4 млн грн за рахунок коштів обласного бюджету.

Як повідомляє Селидівська міська рада, вуличне освітлення облаштоване засобами обліку споживання електроенергії в повному обсязі протягом 5 років, лампи використовуються лише з енергоефективними характеристиками.

Варто також сказати про заходи з термомодернізації будівель та ремонту систем опалення комунальних закладів:

· Виконано капітальні та поточні ремонти системи опалення у дитячих садках «Космос», «Топольок», «Чайка» на суму 447,1 тис. грн;

· У Селидівській ЗОШ №6 провели гідрохімічне очищення системи опалення (199 тис. грн);

· В Українській ЗОШ №12 виконали ремонт м’якої та шиферної покрівлі над харчоблоком, капітально відремонтовано перехід та туалетні кімнати (485 тис. грн);

· У Гірницькій ЗОШ №17 частково виконали капітальний ремонт м’якої покрівлі, відремонтували котел, замінили димову трубу, провели гідрохімічне очищення системи опалення.

· В Гірницькій ЗОШ №19 виконали поточний ремонт фасаду, ремонт системи опалення і котла в Курахівській ЗОШ №22. Загальна вартість робіт склала 67,6 тис. грн;

· Довгі роки в Цукуринській ЗОШ №26 не проводили капітальних ремонтів. 2016 року там відремонтували м’яку покрівлю, систему опалення, виконали поточні ремонти приміщень. Загальна сума виділених коштів з місцевого бюджету склала майже 755 тис. грн;

· Крім того, виконуючи заходи програми із теплозбереження, в гімназії, ЗОШ №1, №6 та №26 замінили 219 вікон на металопластикові на загальну суму 1,5 млн грн;

· Для економії енергоресурсів та використання альтернативних джерел опалення у 2016 році в Селидовому збудували за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку та місцевого бюджету 2 вугільні контейнерні котельні в школі №6 та в дитячому закладі «Топольок» на загальну суму 4,6 млн грн;

· Позаяк у 2016 році, опорним закладом визначили ЗОШ №6, за кошти місцевого бюджету (567 тис. грн) розробили проектно-кошторисну документацію та провели експертизу за проектом «Реконструкція будівлі Селидівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №6 (термомодернізація)» вартістю 12,3 млн грн. Реалізувати цей проект планують у 2017 році.

· Селидове продовжує роботи щодо залучення інвестицій для проведення капітальних ремонтів (термомодернізації) в загальноосвітніх школах №1, №13 та гімназії. З міського бюджету на розробку проектної документації направили 400,0 тис. грн. У поточному році місто планує реалізувати ці проекти за рахунок коштів ІІ траншу Європейського інвестиційного банку. Загальна вартість робіт для втілення цих проектів складе 41,7 млн грн.Фото 3. Ремонти в закладах освіти

· Новий вигляд має амбулаторія в селищі Цукурине. Влітку там виконали роботи з заміни дерев'яних вікон і дверей на пластикові, відремонтували медичні та допоміжні кабінети, мережу водопостачання та водовідведення, систему опалення, замінили електропроводку, облаштували ганок. Загальна вартість робіт склала понад 180 тис. грн;

· Також у приміщеннях медичних установ виконані ремонтні роботи по заміні 385 вікон на металопластикові, на що спрямували 2,1 млн грн;

· Наприкінці 2016 року за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку (8,2 млн грн) та місцевого бюджету (0,9 млн грн) в Селидовому розпочали реалізацію інвестиційного проекту з капітального ремонту (термомодернізації) інфекційного відділення. В процесі реалізації проекту замінили покрівлю та утеплили фасад, відремонтували внутрішні приміщення, ґанок, замінили зовнішні і внутрішні двері, водопровідну, каналізаційну і опалювальну системи;

· Для проведення термодернізації будівель головного корпусу міської лікарні, амбулаторій №1, 4, 6 за рахунок коштів місцевого бюджету та державного фонду регіонального розвитку розробили проектну документацію (1,5 млн грн). Реалізація цих проектів, очікується в 2017 році за рахунок коштів II траншу Європейського інвестиційного банку. Вартість робіт з капітальних ремонтів складе 74 млн грн;

· У спортивному залі стадіону «Авангард» м. Гірник виконали роботи з відновлення системи опалення та встановили новий електричний котел (31 тис. грн);

· У закладах фізкультури та спорту замінили 35 віконних блоків, загальною вартістю 403 тис. грн;

· У Гірницькому центрі фізичного здоров'я населення за рахунок бюджету міста Селидове, в сумі 63,2 тис. грн, у залі для занять спортивною аеробікою замінили стару підлогу на ламінат, виконали поточний ремонт м’якої покрівлі над залом боксу та проводили роботи з облаштування 23-х віконних відкосів;

· У перспективі є відновлення роботи басейну та термомодернізація будівлі ДЮСШ;

· Протягом року в установах культури здійснили частковий ремонт шиферної покрівлі, опалювальної, водопровідної і каналізаційної систем в будинках культури на суму 751 тис. грн;

В рамках проекту «Підтримка стабілізації громад, які постраждали під час конфлікту на Донбасі», який здійснюється Міжнародною організацією з Міграції в Україні, за підтримки Уряду Японії, здійснили ремонт І поверху приміщення центральної міської бібліотеки для дорослих. Зокрема, для підвищення енергоефективності замінили вікна, зовнішні і внутрішні двері.

Важливим також є залучення грантових коштів на освітні програми для населення у сфері енергоефективності. Однак Селидівська міська рада досі не підписала таких грантів, але пообіцяла врахувати це в подальшій роботі.

Як бачимо, Селидове впроваджує заходити з енергозбереження, залучаючи переважно обласні кошти для термомодернізації, заміни вікон та ремонту систем опалення комунальних закладів, а також проводить розробки систем теплопостачання. Проте робота з підвищення енергоефективності житлових будинків хоч і ведеться шляхом залучення ОСББ до кредитних програм та дольової участі у капремонтах, може давати набагато кращі результати, якщо місто використає вищеописаний європейський досвід роботи з енергоефективності. Одним з успішних прикладів використання такого досвіду є м. Долина Івано-Франківської області.

Олександр ЦАХНІВ
Координатор руху «Сильні громади» у Селидовому

22 комментария:

 1. Бондаренко Иван1 апреля 2017 г., 13:22

  Не вистачаэ миського голови-патриота!

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. Цымбал Алексей1 апреля 2017 г., 14:31

   Правильный ответ!Ремизов уйди в отставку!А то точно вынесут и выбросят в мусорный бак.

   Удалить
 2. Отсутствие культуры,тактичности.рассудительности и это далеко не все ...Уйди! НЕ ПОЗОРЬ СЕЛИДОВО ! Слава Украине!

  ОтветитьУдалить
 3. Захватывающая статья! На мой взгляд, автор и сам не очень-то понимает саму суть понятия "энергоэффективность" в период именно индустриальной эпохи нашего региона.

  ОтветитьУдалить
 4. Елена Гринько7 апреля 2017 г., 09:02

  Все на что способен господин Ремизов ,так зто пиариться:перерезать ленточку в библиотеке,походить по улице Нагорной,выступить перед ветеранами и т. д. А проблемы людей его никогда не интересовали.Ему главное - ЧТО БЫ ПРИНОСИЛИ !ГАНЬБА!ГАНЬБА!

  ОтветитьУдалить
 5. Это правда?Напишите фамилии тех кто ему носит и тогда мы вам поверим.

  ОтветитьУдалить
 6. Поверте этому!8 .о4 Донецкая ОВГА составила рейтинг деятельности Мэров за 2016 год Хуже всех город СЕЛИДОВО,деятельность Мэров оценивалась по нескольким направлениям-инвестиции,товарооборот поступления,бюджет,зарплата...Выйдете на сайт 06239 сом иа сайт КРАСНАРМЕСк Димитрово.ГАНЬБА Ремизову! УЙДИ ПО МУЖСКИ!

  ОтветитьУдалить
 7. Сергей Масло9 апреля 2017 г., 06:03

  Последнее 15 место. Да это факт! Просьба редактора газеты Информатор напечатать данную информацию .Пусть люди знают как работает наш мэр...

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. А он работает??? Сидит и ждет кто по графику должен принести.

   Удалить
 8. Нечипоренко Михаил9 апреля 2017 г., 06:31

  Из 15 городов 15?Позор! Даже Новогродовский мэр по рейтингу заняла 6 место ,а Покровский мэр ,наш сосед,-4.Ганьба!Ганьба!

  ОтветитьУдалить
 9. кого вы призываете уйти в отставку это быдло у которой нет совести он дорвался до кормушки и ему по хер ваше мнение завел любовницу и живет припиваючи

  ОтветитьУдалить
 10. Так что получается:рейтинг нашего мера самый низкий,а он сказки нам рассказывает какой он герой и сколько дел в городе делается.Я обращаюсь к депутатам , которых мы избирали,заслушайте его на ближайшей сессии: как же так, он говорит одно, а областная администрация другое .Где правда? СТАЛО БЫТЬ В ГОРОДЕ СЕЛИДОВО СДЕЛАНО ДЕЛ МЕНЬШЕ ВСЕХ.

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. а кто там депутаты вся партия регионов которой Ремизов руководил на протяжении ряда лет и которые ему в рот заглядывали и говорили какой он толковый и мудрый руководитель. А как перед выборами по городу вспомните бегал Мандыч а Седнева. Или кто подымиться руководители депутаты которые от него зависят.Он собрал шайку которые ему поют деферамбы в глаза такие как Меркулова Павленко Люба Терещенко.

   Удалить
  2. Михайличенко В. И.10 апреля 2017 г., 10:01

   Команды у Ремизова нет...и не будет.Уважающие себя люди с ним работать не будут.Поэтому и окружили его не лидеры , а исполнители... и Аноним прав -окружил он себя "угодниками".

   Удалить
 11. Антоненко Раиса9 апреля 2017 г., 15:59

  Пройдите пр центральному парку культуры и отдыха и сделайте вывод :везде заросли, развалины ,не ухоженные скамейки,допотопное освещение,запущенный до некуда фонтан,попадавшие деревья,и т. д.Спасибо волонтерам восстановили сказочных героев и навели в прошлом году порядок.Но поддерживать этот порядок мэру некогда как и все остальное

  ОтветитьУдалить
 12. Господа, я не экономист, не бухгалтер, не финансовый аналитик. Но "за державу обидно". Решила подробненько ознакомиться с данным высновком Донецкой ОДА. Странный - мягко говоря - подход к расчету онных показателей результатов оценки деятельности глав городов и районов. Ни в одной из предоставленных аналитических таблиц Селидово не занимает последних мест. А в разделе "социальная сфера и демография" показатели не ниже 5-6 ранжира. НИЧО НЕ ПОНИМАЮ...))

  ОтветитьУдалить
  Ответы
  1. А какое Ремизов имеет к демографии это нужно благодарить Поречную что отстояла родильное отделение в Селидово.

   Удалить
 13. Ага) я тоже посмотрел эту статейку. ничего себе, облажали нас по полной программе. согласен с вами.

  ОтветитьУдалить
 14. "Исполнители" ЗАПЕЛИ!Это еще раз подтверждает их уровень !Дано задание -выполняйте! НО СРЕДНЕ -АРИФМЕТИЧЕСКОЕ НЕ ИЗМЕНИТЬ! Это ВЫ на колени приседая спрашиваете:а сколько надо ?А люди считают и все видят. Рейтинг нашего головы Ремизова _-10%

  ОтветитьУдалить